30 uczniów klas V, VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Krzeczowie w dniach 3-5 listopada 2021 roku brali udział w niezapomnianej wycieczce do Wrocławia. Dzięki Projektowi Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę" uczniowie uzyskali dofinansowanie w wysokości 80% całkowitego kosztu wycieczki.
Podróż rozpoczęliśmy dnia 3 listopada 2021 roku o godz. 6.00 i po 6 godzinach zawitaliśmy do Wrocławia. Przywitał nas znakomity przewodnik, który prezentował nam miejsca historii, kultury i dziedzictwa narodowego oraz największe osiągnięcia polskiej nauki.
Pierwszego dnia zobaczyliśmy zespół historycznego centrum miasta, Ostrów Tumski, gotycką katedrę Jana Chrzciciela, pomnik Jana Nepomucena, most zakochanych, Uniwersytet Wrocławski, barokową Aulę Leopoldina, Stare Jatki, Rynek, Ratusz - Muzeum Miejskie Wrocławia, pręgierz, Kamienice „Jaś i Małgosia”, fontanny, Plac Solny. W trakcie zwiedzania uczniowie szukali najpopularniejszych symboli Wrocławia, czyli krasnali. Uczniowie bardzo się w to zaangażowali. Później udaliśmy się do Muzeum Pana Tadeusza - części Ossolineum, które mieści się w kamienicy Pod Złotym Słońcem na Rynku. Zwiedziliśmy w nim dwie wystawy. Pierwsza pt. "Rękopis Pana Tadeusza" opowiada o historii powstania książki. Uczniowie zobaczyli jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła. Druga część wystawy pt. "Misja Polski" przedstawia na przykładzie życiorysów Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego losy pokolenia, które w czasie II wojny światowej walczyło o niepodległość Polski. Później udaliśmy się do Hotelu Boutique na obiadokolację i nocleg.
Drugiego dnia odwiedziliśmy najstarszy na ziemiach polskich Ogród Zoologiczny wraz ze słynnym Afrykarium. Zwiedziliśmy unikatowy kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu takie jak: Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów, Dżungla nad rzeką Kongo. Byliśmy świadkami karmienia manatów, które już niejednokrotnie rodziły się we wrocławskim zoo. Podziwialiśmy pływające płaszczki, rekiny, ryby rafy koralowej, najmniejsze antylopy świata - dikdiki, kotiki afrykańskie, pingwiny przylądkowe, meduzy, krokodyle oraz liczne ptaki. W Ogrodzie Zoologicznym oglądnęliśmy m.in. Pawilon Madagaskar, Tajemnice Sahary, Terrarium. Później spacerem udaliśmy się do Pawilonu Czterech Kopuł gdzie znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Od roku 2006 Pawilon wraz z sąsiadującą Halą Stulecia znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziwialiśmy prace artystów polskich II połowy XX i XXI wieku oraz najbardziej znanej na świecie współczesnej artystki - Magdaleny Abakanowicz. Później przejechaliśmy do niezwykłego miejsca - Rotundy Panoramy Racławickiej. Uczniowie poznali tam historię bitwy pod Racławicami oraz jej znaczenia dla powstania kościuszkowskiego. Następnie naszym oczom ukazała się Panorama Racławicka - jedyna zachowane polskie malowidło panoramiczne i jedno z niewielu zachowanych na świecie. Obraz został namalowany w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Do jego stworzenia zużyto 1800 metrów kwadratowych tkaniny. Zachwyt w oczach uczniów jest nie do opisania. Po zachwycie Panoramą Racławicką poszliśmy nadal obcować ze sztuką w gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Zwiedzanie zaczęliśmy od wystawy Skarb Średzki (unikatowy zespół średniowiecznych precjozów ukryty w połowie XIV w. w Środzie Śląskiej a odkryty 30 lat temu). Następnie podziwialiśmy sztukę europejską XV-XX w., sztukę śląską XVI-XIX w., sztukę śląską XIV-XVI w. oraz rzemiosła i sztukę zdobniczą - sztukę Wschodu, współczesną ceramikę i szkło. Po pełnym przygód dniu udaliśmy się do Hotelu Boutique na obiadokolację i odpoczynek.
Trzeci dzień to był niestety nasz ostatni dzień we Wrocławiu. Rozpoczęliśmy go pysznym śniadaniem a później wymeldowaliśmy się z hotelu i udaliśmy się do ostatniego punktu naszej wycieczki...Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Znajduje się on w zabytkowym XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody. Hydropolis to miejsce gdzie technologie multimedialne, interaktywne instalacje, repliki, modele i ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych perspektyw. Wystawy podzielono na 7 stref: Głębiny, Ocean Życia, Strefa Relaksu, Człowiek i Woda, Historia Inżynierii Wodnej, Miasto i Woda, Stany Wody. Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się: replika batyskafu Trieste, modele ryb głębinowych, makiety największych statków na świecie, multimedialna mapa Wrocławia, symulator zamieci śnieżnej oraz ogień z pary wodnej. Pełni wiedzy na temat wody udaliśmy się na zakup ostatnich pamiątek z naszej wycieczki. Później wsiedliśmy do autokaru i wraz z opiekunami rozpoczęliśmy drogę powrotną do Krzeczowa. Dotarliśmy do domu o godz.16.30.
Marzymy o takich wycieczkach.