• Laboratoria przyszłości...

          • Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Krzeczowie złożyła wniosek o przystąpienie do programu „Laboratoria Przyszłości” i otrzymała wsparcie w wysokości 60.000 zł.

            Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

            Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

            Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

            Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

            W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

             

            Zgodnie z wytycznymi programu zakupiono wybrany sprzęt z dostępnej lisy wyposażenia, który jest  niezbędny do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Zakupiony sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne oraz pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia nie tylko w ramach obowiązkowych  zajęć edukacyjnych, lecz także podczas zajęć pozalekcyjnych.

             

            Więcej informacji o programie na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria/

            Film promocyjny https://www.youtube.com/watch?v=bY7JTuDc6D0

          • Wyróżnienie w XII powiatowym konkursie recytatorskim

          • Gratulujemy serdecznie Filipkowi Kania z Przedszkola, który brał udział w powiatowym konkursie recytatorskim w Dobczycach. Recytował długi i trudny wiersz Marii Konopnickiej "Co dzieci widziały w drodze" i zdobył wyróżnienie dla naszego Przedszkola. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!! Życzymy dalszych sukcesów!

          • Konkurs na najpiękniejszą wielkanocną pisankę.

          • Dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami brały udział w konkursie na najpiękniejszą wielkanocną pisankę. Brawo dla rodziców i ich dzieci! Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas!! W ocenie prac udział brało całe Grono Pedagogiczne, dzieci otrzymały nagrody w przedszkolu oraz zdobyły nagrody na szczeblu Gminnym. Wielkie brawa dla zespołów rodzinnych, talentów w Krzeczowie nie brakuje. Rozstrzygnięcie konkursu w przedszkolu: 1 miejsce zdobyła praca Alinki Kowalewskiej, miejsce 2 zdobyła praca Kacperka Gurbiela oraz praca Dawidka i Melanii (dzieci z Ukrainy, które dołączyły do naszego oddziału), miejsce 3 zdobyła praca Weroniki Bigos. Na szczeblu gminnym nagrody zdobyły prace: miejsce 2 otrzymała praca Darii Pawłowskiej, miejsce 3 praca Kacperka Gurbiela oraz wyróżniona została praca Martynki Owsianki i Mai Kochan. Wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

          • Lista dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej na rok szkolny 2022/2023

          •  

            Lista dzieci przyjętych
            do oddziału przedszkolnego
            w Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Krzeczowie
            na rok szkolny 2022/2023

            1. Antonina Adamczyk
            2. Emilia Bigos
            3. Wiktoria Bigos
            4. Marcelina Czubin
            5. Emilia Gandor
            6. Kacper Gurbiel
            7. Karolina Jaromin
            8. Julia Kania
            9. Maja Kochan
            10. Kacper Kośmider
            11. Alina Kowalewska
            12. Gabriel Michalak
            13. Wiktoria Michalak
            14. Daria Moskała
            15. Marcelina Nowak
            16. Martyna Owsianka
            17. Nadia Plewa
            18. Dawid Spórna
            19. Franciszek Spórna
            20. Kornelia Spórna
            21. Martyna Trybała
            22. Natalia Xięska

             

          • Lista uczniów przyjętych do klasy I Szkoły Podstawowej na rok szkolny 2022/2023

          •  

            Lista uczniówprzyjętych do klasy I
            Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Krzeczowie
            na rok szkolny 2022/2023

             

             

            1. Weronika Bigos
            2. Arkadiusz Czubin
            3. Filip Kania
            4. Barbara Karpierz
            5. Nadia Kwatyra
            6. Sara Lach
            7. Krzysztof Marszałek
            8. Antoni Mastela
            9. Daria Pawłowska
            10. Julian Plewa
            11. Antoni Pustelnik
            12. Weronika Prostko
            13. Michał Repetowski
            14. Zuzanna Spórna
            15. Rozalia Syc
            16. Szymon Zięba

             

             

          • Warszaty dla uczniów.

          • 31 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty prowadzone przez Panią Martynę Bodzioch z Polskiego Centrum Profilaktyki. Zorganizowano trzy spotkania w różnych grupach wiekowych. Najmłodsi uczniowie z klas 1-3 uczyli się jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych. Poznali "język żyrafy", który ułatwia porozumiewanie się bez przemocy. Uczniowie z klas 4-6 rozmawiali na temat uzależnień od Internetu, telefonu komórkowego, gier komputerowych i portali społecznościowych. Najstarsze klasy 7-8 uczestniczyły w zajęciach dotyczących poczucia własnej wartości i wiary w siebie. Warsztaty zostały sfinansowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serdecznie dziękujemy!

          • Komunikat Dyrektora Szkoły

          •  

            Drodzy Rodzice!


            Ze względu na zgłoszenie przypadku wystąpienia wszawicy w naszym przedszkolu, prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci.
            W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.
            Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej informacją na temat wszawicy.

             

             

            Wszawica


            Czym jest wszawica?


            Wszawica jest chorobą, powodowaną przez pasożyta — wesz głowową (pediculus capitis). Pasożyt ten żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2–3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, a rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika. Pasożyt żywi się wyłącznie krwią człowieka. W miejscu ukąszenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Wesz głowowa potrafi jedynie pełzać, dlatego też zarazić się nią można tylko przez bezpośredni kontakt z osobą chorą.

             

            Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu – przytulają się głowami w trakcie zabawy, śpią obok siebie w czasie poobiedniej przerwy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.


            Gdzie występuje wszawica?


            Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu. A fakty są takie, że wszawica od zawsze, występuje na całym świecie. Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Wszawica głowowa częściej dotyczy dzieci niż osób dorosłych. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie, a możliwości jej przenoszenia są bardzo różnorodne. Wszawicą można zarazić się w przedszkolach, szkołach, na koloniach i obozach organizowanych dla dzieci i młodzieży, przez pożyczanie czapek, szalików czy wspólne korzystanie z grzebieni. Miejscem gdzie wszawica występuje najczęściej są szkoły i przedszkola. Z powodu braku edukacji rodziców jak również kadry pedagogicznej najbardziej cierpią dzieci. Te, u których stwierdzono chorobę są wykluczane z grupy i wyśmiewane przez rówieśników.
             

            Jak zabezpieczyć się przed wszawicą?


            Wszawicą można zarazić się TYLKO przez bezpośredni kontakt, dlatego zaleca się, aby:
            Profilaktyczna kontrola włosów dzieci stała się nawykiem rodziców, zwłaszcza, jeżeli w szkole lub przedszkolu panuje wszawica. Istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia!
            Domownicy nie korzystali wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak: grzebień lub szczotka, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki i inne ubrania.
            Unikać bezpośredniego kontaktu głowami (włosami) z innymi ludźmi. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci. Nie ma skutecznych metod zapobiegających zakażeniu się wszawicą.


            Jak rozpoznać wszy u dzieci?


            Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy nasze dziecko nieustannie drapie się po głowie, należy niezwłocznie skontrolować skórę głowy i włosy dziecka. Gnidy (jaja wszy) występują zwykle u nasady włosów, mają biały kolor i przypominają łupież (w przeciwieństwie do łupieżu nie da się ich łatwo usunąć). Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Ponieważ odnóży nie widać, wyglądają jak „ziarenka sezamu”. Jeżeli stwierdzimy lub tylko podejrzewamy u dziecka wszawicę, powinniśmy niezwłocznie przejrzeć głowy pozostałych domowników i skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem.


            Jak leczyć?


            Wszawicę można wyleczyć.

            W tym celu należy:

            • ściśle trzymać się zaleceń lekarza/ farmaceuty,
            • sprawdzić czy zakupiony specyfik jest bezpieczny dla dzieci,
            • zapytać farmaceutę, czy produkt nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy,
            • zastosować odpowiedni preparat, który pomoże skutecznie a zarazem bezpiecznie wyeliminować chorobę,
            • pamiętać, że każde leczenie trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót wszawicy.

            Dodatkowo warto wiedzieć, że:

            • Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela — człowieka, dlatego też odkażanie domu lub mieszkania nie jest konieczne,
            • Wesz głowowa nie bytuje na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie musisz przeglądać sierści zwierząt w obawie, że mogą być przyczyną zakażenia,
            • Wszy nie skaczą i nie pływają i dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową,
            • Problem dotyczy w równym stopniu chłopców i dziewczynek. Wiadomo jednak, że dzieci z dłuższymi włosami łatwiej mogą zostać zainfekowane,
            • Należy sprawdzać głowę dziecka raz na 2 tygodnie oraz po każdym powrocie dziecka z wakacji lub wycieczek szkolnych.
          • Lista kandydatów zakwalifikowanych do klasy I na rok szkolny 2022/2023

          •  

            Lista kandydatów zakwalifikowanych do klasy I
            Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Krzeczowie
            na rok szkolny 2022/2023

             

             

            1. Weronika Bigos
            2. Arkadiusz Czubin
            3. Filip Kania
            4. Barbara Karpierz
            5. Nadia Kwatyra
            6. Sara Lach
            7. Krzysztof Marszałek
            8. Antoni Mastela
            9. Daria Pawłowska
            10. Julian Plewa
            11. Antoni Pustelnik
            12. Michał Repetowski
            13. Zuzanna Spórna
            14. Rozalia Syc
            15. Szymon Zięba
          • Lista kandydatów zakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2022/2023

          •  

             

            Lista kandydatów zakwalifikowanych
            do oddziału przedszkolnego
            w Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Krzeczowie
            na rok szkolny 2022/2023.

             

            1. Antonina Adamczyk
            2. Emilia Bigos
            3. Wiktoria Bigos
            4. Marcelina Czubin
            5. Emilia Gandor
            6. Kacper Gurbiel
            7. Karolina Jaromin
            8. Julia Kania
            9. Maja Kochan
            10. Kacper Kośmider
            11. Alina Kowalewska
            12. Gabriel Michalak
            13. Wiktoria Michalak
            14. Daria Moskała
            15. Marcelina Nowak
            16. Martyna Owsianka
            17. Nadia Plewa
            18. Dawid Spórna
            19. Franciszek Spórna
            20. Kornelia Spórna
            21. Martyna Trybała
            22. Natalia Xięska
          • Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ

          • Osoby, które z dziećmi w wieku szkolnym, przybyły z Ukrainy po 24 lutego 2022 r. mogą zgłaszać się do szkoły z numerem PESEL w celu uzyskania informacji dotyczącej realizacji obowiązku szkolnego (tel. kontaktowy: 18 268 20 75).  Osoby te, w celu legalizacji pobytu, powinny także zarejestrować się w Urzędzie Gminy w Lubniu (tel. kontaktowy 18 2693913).

             

            Люди, які приїхали з України з дітьми шкільного віку після 24 лютого 2022 року, можуть з’явитися до школи за номером PESEL для отримання інформації про здійснення обов’язкової освіти (контактний телефон: 18 268 20 75). Ці особи, щоб легалізувати своє перебування, мають також зареєструватися в Гміні в Любені (контактний номер 18 2693913)

            W razie potrzeby, dodatkowego wsparcia psychologicznego dzieciom z Ukrainy udzieli Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Myślenicach (tel. kontaktowy 510 132 396).

          • XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci rozpoczęty!

          • Jednym z działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym jest organizacja konkursu dla uczniów wiejskich szkół podstawowych, promującego pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.

            Zadanie konkursowe polega na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania upadkom osób pracujących i przebywających w gospodarstwach rolnych. 

            Sposób zgłaszania prac oraz warunki uczestnictwa w konkursie określa REGULAMIN.pdf. Więcej informacji na ten temat można uzyskać we właściwej dla miejsca zamieszkania jednostce terenowej KRUS.

            Na każdym etapie konkursu autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów oraz patronów Konkursu. Prace laureatów będą publikowane również w materiałach popularyzatorskich Kasy. 

            Zachęcamy do udziału!

          • Rekrutacja ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

          • Ogłoszenie dotyczące rekrutacji do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2022/2023

             

            Zapisy na rok szkolny 2022/2023 przebiegać będą dwuetapowo.

             

            Etap Pierwszy: "Deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego" składają rodzice zainteresowani tym, aby ich dziecko w dalszym ciągu uczęszczało do naszego oddziału przedszkolnego (termin: 01- 11 luty br.).

             

            Etap Drugi: przyjmowanie wniosków o przyjęcie do przedszkola dzieci, które jeszcze nie uczęszczały do naszej placówki (termin składania wniosków: 21 lutego do 18 marca 2022r.  do godz. 15.00).

            W wypadku, gdy liczba zgłoszeń będzie większa od liczby wolnych miejsc,
            o zakwalifikowaniu dziecka decydować będzie komisja rekrutacyjna, działająca w oparciu o zapisy Ustawy Prawo Oświatowe. Informacja o liczbie wolnych miejsc ukaże się w dniu 15 lutego br. (po zebraniu deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego).

             

            Do pobrania:

             

            1. Zarządzenie Wójta Gminy Lubień
              https://bip.malopolska.pl/uglubien,a,2054198,zarzadzenie-nr-4132022-wojta-gminy-lubien-z-dnia-26-stycznia-2022-r-w-sprawie-ustalenia-terminow-pos.html
            2. deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego: DEKLARACJA_PRZEDSZKOLE_2022.doc lub w sekretariacie szkoły;
            3. wniosek o przyjęcie dziecka: 
              WNIOSEK_O_PRZYECIE_DZIECKA_DO_ODDZIALU_PRZEDSZKOLNEGO.doc
                lub w sekretariacie szkoły
          • Informacja OPS

          • Dzień dobry,

            OPS w Lubniu informuje, że przystąpił do opracowania Gminnego Programu Wspierania Rodziny. Program sprecyzuje i zweryfikuje najważniejsze problemy społeczne w naszej Gminie, a także określi sposoby ich rozwiązywania. Aby trafnie określić cele i zadania do realizacji potrzebna jest współpraca całej społeczności Gminy.

            W związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety, która dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Gminy Lubień oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubniu. 

            https://forms.gle/MY2TYd514PMXw22k9

            Uwaga! Ankieta jest anonimowa!

            Z poważaniem

            Barbara Studzińska

            OPS w Lubniu.

          • FERIE ZIMOWE 2022 - MAŁOPOLSKA

          • Zapraszam Państwa do skorzystania z organizowanych przez Związek Młodzieży Wiejskiej ferii zimowych dla dzieci i młodzieży, których co najmniej jeden z rodziców objęty jest rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego w pełnym zakresie, tzn. jednocześnie ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim oraz emerytalno – rentowym lub pobiera świadczenia z KRUS (emerytura, renta).

            Miejsce zimowiska:

            Dom Wypoczynkowy ,,U Kasi” ul. Rybkówka 1G, 34-500 Zakopane

            Terminy zimowiska:15 stycznia – 22 stycznia 2022 r.(wyjazd z Krakowa) 

            Organizator kolonii:Związek Młodzieży Wiejskiej

             Dodatkowe informacje:

            - wiek uczestnika: 8 – 16 lat (wyłącznie dzieci urodzone po 1 stycznia 2006 roku),

            - w przypadku dzieci rolników potwierdzenie uprawnień do świadczeń KRUS (oryginał zaświadczenia wystawionego przez  terenowy oddział KRUS; UWAGA: nie będą uwzględniane odcinki wpłat),

            - uczestnicy muszą zabrać: ważną legitymację szkolną,

            - potwierdzenie dokonania wpłaty w kwocie: 

            - 550,00 zł w przypadku dzieci rolników podlegających KRUS zamieszkałych na terenie woj. małopolskiego 

            Program kulturalno-oświatowy realizowany będzie w miejscach zapewniających ograniczony kontakt z osobami trzecimi oraz z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wypoczynek realizowany będzie w oparciu o Wytyczne GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.

            Gwarantujemy:

            - wyżywienie (pięć posiłków dziennie) oraz zakwaterowanie,

            - opiekę kadry pedagogicznej, medycznej i przewodnika górskiego/instruktora narciarskiego

            - ubezpieczenie NNW,

            - atrakcyjny program kulturalno - oświatowy,

            - transport na miejsce wypoczynku i z powrotem.

             

            W przypadku zainteresowania z Państwa strony proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny.

             

            Z poważaniem,Nina Sapa, Łukasz Krzysztofik 

            Zarząd Związku Młodzieży Wiejskiej w Małopolsce

            kom. 669 393 774

            e-mail:ninasapa@wp.pl

            www.zmw.pl 

          • Ostrzeżenie Inspekcji Handlowej w Krakowie przed szczególnie niebezpieczną „zabawką”!

          • Kulki magnetyczne to „zabawka” ciekawa i kolorowa, a jednocześnie mogąca stwarzać śmiertelne zagrożenie.

            Naturalnym mechanizmem poznawczym małych dzieci jest wkładanie przedmiotów, w tym kulek magnetycznych, do ust.Starsze z kolei, mogą bawić się próbując przyciągnąć je do siebie np. na płatkach uszu, czy też wargach. Stąd już niedaleka droga do połknięcia kulek i ich połączenia w układzie pokarmowym.

            Do zagrażającego zdrowiu i życiu dzieci połączenia magnesów w organizmach może dojść, gdy siła ich wzajemnego przyciągania się jest zbyt wysoka. Dlatego do szczegółowych wymagań bezpieczeństwa zabawek, wprowadzono pojęcie wskaźnika strumienia magnetycznego, który określa wartości graniczne dla magnesów i pozwala stwierdzić, jak słabe powinny być, aby nie stanowić zagrożenia. Wynosi on 0,5 T²mm².

            Prowadzone przez nas od czasu pierwszych doniesień medialnych w sprawie konieczności hospitalizacji dzieci z powodu połknięcia kulek magnetycznych kontrole wykazały tymczasem, że wszystkie, które zbadaliśmy w laboratorium posiadały przekroczony dopuszczalny poziom tego wskaźnika, niekiedy nawet pięciokrotnie.

            Pomimo wzmożonych kontroli i wycofywania takich produktów z rynku, posiadam informacje, że wciąż wiele dzieci wymaga interwencji lekarskich z powodu połknięcia kulek magnetycznych. Połknięcie i połączenie kulek może bowiem uniemożliwić ich naturalne usunięcie z organizmów, spowodować uszkodzenie tkanek, perforację jelit i inne, daleko idące konsekwencje zagrażające ich życiu i zdrowiu.

            W grudniu jest szczególnie wiele okazji do obdarowywania dzieci prezentami, dlatego apeluję, by każdy „Mikołaj” wykazał się szczególną czujnością, ostrożnością i nie zostawił pod choinką kulek magnetycznych – prezentu, który może sprowadzić groźne niebezpieczeństwo.

             

            Zachęcam również do zgłaszania Inspekcji Handlowej w Krakowie kulek magnetycznych, zakupionych na terenie województwa małopolskiego: Kraków, ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30, e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl, ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP. Kulki zakupione w pozostałych województwach należy zgłaszać zgodnie z właściwością terytorialną do innych inspektoratów Inspekcji Handlowej.

             

            Małopolski Wojewódzki Inspektor

            Inspekcji Handlowej Joanna Jahn-Machowska