• Akcja "Duży czyta małemu".

• W ramach akcji „Duży czyta małemu”, mającej na celu promowanie czytelnictwa, odbyło się spotkanie dzieci z klas 1 – 3 z panią Eweliną Moskałą, bibliotekarką z krzeczowskiej Filii Gminnej Biblioteki Publicznej. Pani Ewelina zaprezentowała uczniom fragmenty książki Anny Onichimowskiej pt. Dzień czekolady, z oryginalnymi ilustracjami Emilii Dziubak. Poznaliśmy główna bohaterkę Monikę, która wydaje się być radosną, nieco szaloną osóbką oraz jej nowego przyjaciela, Dawida. Czy ich dalsze losy będą pełne beztroskiej zabawy, czy też przyjdzie im się zmierzyć z trudną rzeczywistością......?

Dziękujemy pani Ewelinie za poświęcony nam czas oraz niespodzianki – zakładki!

• Dlaczego warto czytać?

• Czytanie to umiejętność, bez której trudno byłoby funkcjonować we współczesnym świecie. „Czytanie, pisanie należą do podstawowych warunków koniecznych do bycia aktywnym członkiem społeczeństwa. Czytanie i pisanie są także umiejętnościami nieodzownymi do korzystania z nowych systemów komunikacyjnych”. (Działalność bibliotek publicznych: wytyczne IFLA/UNESCO)

Bez wątpienia przynosi ono wiele korzyści dla rozwoju młodego człowieka:

- czytanie przez dorosłych małym dzieciom, pozytywnie wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia więzi rodzinne, rozwija zasób słownictwa, daje swobodę w mówieniu, pozwala dorosłym na przekazywanie zasad i wartości,

- dzieci w młodszym wieku szkolnym, które sięgają po książki, mają szansę nie tylko wzbogacić wiedzę, ale także ulepszać pamięć, myślenie logiczne, przyczynowo-skutkowe i krytyczne,

- czytanie doskonali umiejętność koncentracji, nasza rzeczywistość obfituje w mnóstwo „rozpraszaczy uwagi” wywołujących trudności w skupieniu się na wykonywanej czynności – kilkadziesiąt minut czytania staje się nieocenionym treningiem koncentracji,

- osoby, które czytają, są bardziej asertywne i pewne siebie, mają potrzebę weryfikacji tego, co usłyszą,

- czytanie może być zdrową alternatywą dla telewizji, komputera i gadżetów elektronicznych.

Zapraszamy wszystkich uczniów do częstych wizyt w bibliotece, każdy znajdzie tu coś dla siebie, zwłaszcza, że zbiory biblioteczne powiększyły się o wiele ciekawych pozycji zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

• Bezpieczna droga do szkoły - wizyta policjantów.

• Wakacje dobiegły końca, a po dwumiesięcznej przerwie uczniowie powrócili do szkół. W tym okresie zwracamy szczególną uwagę na to, by przygotować dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym. 8 września Szkołę Podstawową w Krzeczowie odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej w Myślenicach. W trakcie pogadanki zostały omówione zasady poruszania się po drodze. Uczniowie utrwalili sobie jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych i poruszać się poboczami dróg. Policjanci podkreślali, jak istotne jest używanie elementów odblaskowych po zmroku, dzięki którym pieszy i rowerzysta jest widoczny na drodze. Zaprezentowano także film edukacyjny poruszający temat zagrożeń, na jakie narażone są dzieci nie tylko w szkole. Dodatkowo uczniowie otrzymali książeczki "Uczymy się żyć bezpiecznie', które okazały się bardzo wartościową lekturą.

Panom Policjantom z Komendy Powiatowej w Myślenicach dziękujemy za tak interesujące i bardzo potrzebne spotkanie!